نوامبر
04

۱۲ اندیشه شاد برای زمان مشکلات

گاهی اطرافیان و یا شرایطی که در آن قرار می گیریم موجبات پریشانیمان را فراهم می کنند. اگر بتوانیم تمرکز خود را حفظ کنیم ، توانایی های خود را بشناسیم و آرام به جلو قدم برداریم می توانیم بر شرایط فائق آمده و قدرتمند تر از قبل به زندگی ادامه دهیم.
در ادامه به شرح افکار شادی بخشی می پردازیم که در روزهای سخت زندگی به کار می آیند.
۱- وجود فراز و نشیب در زندگی همه افراد امری طبیعی است که نباید موجب احساس گناه یا تقصیر در ما شود. شادی همیشگی نیست. تسلیم غم ها شدن از ما انسان های بدی نمی سازد اما همیشه به خاطر داشته باشیم اگر قدردان لبخندها نباشیم نباید از اشک ها دلخور باشیم. هر چیزی در زندگی جای خود را دارد. با خود تکرار کنیم:
ایجاد شادی در زندگی امری حیاتی است.
۲- وقتی در شرایط سخت قرار می گیریم آماده ی ایجاد ژرف ترین تغییرات مثبت هستیم. شادی عدم وجود مشکلات نیست، توانایی رویارویی با آن هاست و این توانایی، آنچه می توانید انجام دهید نیست بلکه فائق آمدن بر اموری است که زمانی توان انجام آن را نداشته اید.
۳- تفاوت عمیقی بین تسلیم شدن و ادامه دادن وجود دارد. ادامه دادن به معنای تسلیم نیست بلکه یعنی بپذیریم اموری وجود دارد که می تواند نباشد یعنی انتخاب شادی و نه آزار و اذیت. برای برخی شرایط مناسب پایدار می شود ولی عده ای با ندانستن زمان مناسب برای ادامه دادن و پیشروی همیشه عقب می مانند.
۴- زندگی به ندرت آن طور که ما می خواهیم پیش می رود، ولی همیشه این فرصت هست آن را آن طور که می خواهیم بسازیم و البته شاید آسان نباشد اما ارزش تلاش دارد. به خاطر داشته باشیم زندگی ایده آل وجود ندارد ولی لحظات فوق العاده ای وجود دارد که سفر زندگی را ارزشمند می کنند.
۵- بیشتر مردم برای شادی شرط و شروط قائل می شوند، ولی شادی های بلند مدت اغلب بدون قید و شرط هستند. زندگی را بدون شرط بپذیریم. زندگی تعادلی است میان ایده آل ها و ناامیدی ها! و ناامیدی ها همه در این مکالمه آشنا نهفته است:
چیز بهتری پشت آن دیوار است پس صبور باش! به زندگی ادامه بده! همه چیز را بپذیر و کمی امیدوار باش!
۶- اغلب اوقات امور آزارنده ای را از گذشته ی خود به دوش می کشیم. پشیمانی، شرمساری، عصبانیت، درد … . اجازه ندهیم مسائل منفی دیروز شادی امروز ما را خراب کند. علی رغم وجود آن ها در گذشته و همچنین غیر قابل تغییر بودن آن ها امروز باید زندگی کنیم. بگذارید در گوشه ای از ذهن شما زندگی کنند شاد باشید و به زندگی خود ادامه دهید.
۷- گاهی می توان نگاهی متفاوت به اطراف داشت. بخشی از زندگیتان را که برایتان آزارنده است انتخاب کنید و سعی کنید از دریچه دیگری به آن نگاه کنید.
باران را عامل رشد و تعالی در آینده ببینید، تنهایی را فرصتی غنیمت برای شنیدن ندای درون خود بدانید و اندک بودن منابع مالی را انگیزه ای برای تجربه سادگی و قناعت در زندگی تلقی کنید. در همین لحظه می توانید چراغی در زندگی خود بیافروزید! چرا نه!

۸- اگر به اخبار و هشدارهای ناخوشایند نه به عنوان مسائل منفی، بلکه به عنوان حجتی بر ایجاد تغییرات مثبت نگاه کنیم از آنها چیزی آموخته ایم و در واقع موجب رشد ما شده اند. در برابر درشتی های روزگار استوار باشیم و بجنگیم. همیشه به یاد داشته باشیم دیوارهای مستحکم می لرزند اما فرو نمی ریزند! زندگی همیشه برای شما پیشنهادی دارد، پیشنهادی به نام فردا!!
۹- هنگامی که ایراداتمان را با اهداف عالی مرتفع می کنیم همان ایرادات موجب تعالیمان می شوند. پس بهتر است با خودمان روراست باشیم و استهزا دیگران را به از خود بیگانگی ترجیح دهیم. هرگز سکوت نکنیم و نگذاریم دیگران برای ما تعیین تکلیف کنند. هرکس تعریفی از زندگی خود دارد نگذاریم هیچ کس جز خودمان زندگی را برایمان تعریف کند.
۱۰ – همه ما توانایی درمان خودمان را داریم. درست مانند گیاه لاوا که به آرامی در دهانه آتشفشان می روید. باید دریچه اطمینانی برای دردها و ناراحتی هایمان داشته باشیم. پس از هر ناخشنودی و رنجی با آرامش و آگاهانه به شرایط بیاندیشیم و جلوی سخت تر شدن آن را بگیریم.
۱۱- همیشه فرصت برای زندگی هست. تراژدی زندگی مرگ نیست بلکه احساس مردگی در زمان حیات است. بیاد داشته باشیم مشکلات گذشته تعیین کننده ی شرایط امروز ما نیستند تا زمانیکه به جلو حرکت می کنیم آنها فقط بر قدرت ما در برخورد با مسائل می افزایند.
۱۲- زندگی در جریان است و این یعنی تجربه ای گام به گام و نه آنی! امروز روزی جدید است یک شروع دوباره مثبت ها را جایگزین منفی ها کنیم. افکار شادی بخش داشته باشیم، ورزش کنیم ، آب بیشتری بنوشیم، پر از انرژی! سلامتی در شادمانی است. الهام بخش خودمان باشیم! خلاق باشیم! بخندیم ، بازی کنیم ،عشق بورزیم ،بیاموزیم، دیگران را تحسین کنیم، مهربان باشیم و به اعتقاداتمان جامه عمل بپوشانیم!

هرروز فرصتی است برای ایجاد تغییرات ضروری و دگرش به آن چه می خواهیم باشیم! تصمیم بگیر! امروز روز شروع است! بلند تکرار کن:

“امروز روز من است”

هیچ دیدگاه

دیدگاهتان را بفرستید

دیدگاهی داده نشده است.

خوراک دیدگاه ها  

دیدگاهتان را بیان کنید.